• Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Niewieścinie

          • mieści się w malowniczo położonej wsi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Otoczenie jest bez wątpienia jednym z walorów placówki, baza lokalowa również. Szkoła posiada nadane uroczyście imię, sztandar, poczet sztandarowy i autorski hymn, które wyróżniają nas spośród innych szkół. Jesteśmy placówką, która bierze aktywny udział w życiu kulturalno-społecznym wsi, nie zapominając o bogatej ofercie imprez i uroczystości szkolnych, państwowych i kościelnych, które cyklicznie realizujemy. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna systematycznie się dokształca, bogaci swój warsztat pracy, aby właściwie prowadzić proces edukacyjny ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów zdolnych, jak i tych, którzy mają trudności w nauce i zachowaniu. Współpracujemy z partnerami i instytucjami, którzy wspierają szkołę, promując ją w regionie. Jesteśmy w stałym kontakcie z absolwentami, którzy dają powody do dumy, są naszą chlubą i wizerunkiem. Biorą udział w wielu imprezach środowiskowych, podtrzymując tradycje i reprezentując placówkę. Osiągamy wysokie wyniki kształcenia, biorąc udział w wielu konkursach na terenie szkoły, gminy, powiatu, czy województwa. Nasi laureaci są wypracowaną bazą i potencjałem do dalszego etapu kształcenia.

             

            Historia Szkoły Podstawowej

            Zanim powstał obecny budynek szkolny, dzieci uczęszczały do szkoły, która mieściła się w centrum wsi, niedaleko kościoła, na skarpie przy jeziorze. Boisko szkolne było w tym miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się krzyż przydrożny. W starej palcówce były tylko 3 izby lekcyjne toteż dzieci nie mogły się pomieścić. Złe warunki lokalowe spowodowały, że część uczniów uczyła się w pomieszczeniu znajdującym się przy gorzelni i organistówce. Nie przeszkadzało to jednak w organizowaniu życia towarzyskiego. Na terenie szkoły odbywały się wieczorki taneczne dla młodzieży czy też inne spotkania towarzyskie. Ówczesny kierownik, Marta Wesołowska-Szarzyńska wraz z p. Szulczyńską, p. Warczakiem oraz przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego Bolesławem Piecuch, podjęli decyzję o rozpoczęciu przygotowań do budowy szkoły. Po przejściu na emeryturę Marty Wesołowskiej, kierownictwo szkoły objął Zimer, który dokończył budowę w roku 1966. Wówczas odbyło się uroczyste otwarcie nowej placówki a w roku 1972 został oddany do użytku dom nauczyciela. Do szkoły uczęszczało ok. 200 dzieci. Działały w nim liczne drużyny sportowe: piłki nożnej, piłki ręcznej, drużyna lekkoatletyczna. Prężnie działała także drużyna zuchowa i harcerska im. Marii Konopnickiej pod opieką Zofii Dudek a potem Zofii Burczyńskiej. Placówka posiadała swój własny sprzęt biwakowy, dzięki czemu organizowała wyjazdy w Parowy Cieleszyńskie. Szkoła przez wiele lat była także miejscem wypoczynku dla uczniów ze szkoły w Pruszczu.

             Tutaj dbano o umuzykalnienie dzieci. Zajęcia prowadził Witold Zdeb (śpiew i chór) oraz Danuta Szwarc (zespół taneczny i muzyczny).

            Szkoła przez te lata zmieniała swoją strukturę. Najpierw była siedmioklasowa a następnie ośmioklasowa a od roku 1999 sześcioklasowa.

            Ważnym momentem w życiu szkoły był wybór patrona. W roku szkolnym 1998/1999 dyr. Adam Nowak wraz z Rada Pedagogiczną i radą Szkoły podjęli działania, których zwieńczeniem była uroczystość nadania imienia szkole Marii Konopnickiej wraz z wręczeniem sztandaru. Odbyła się ona 21 maja 1999 roku. Poczet sztandarowy placówki bierze udział w wielu uroczystościach organizowanych na terenie gminy. Szkoła ma swój autorski hymn oraz logo, które wyróżnia tę placówkę spośród innych.

            Początkowo obwód szkoły obejmował wsie: Niewieścin, Cieleszyn, Rudki i Zawadę.  Placówka posiadała dwie filie: w Cieleszynie i Zawadzie. Obecnie szkoła obejmuje wszystkie miejscowości położone wzdłuż drogi krajowej nr 5 ( Zawadę, Niewieścin, Luszkowo, Luszkówko oraz miejscowości położone w obrębie Doliny Dolnej Wisły ( Trępel, Grabówko, Topolno, Rudki, Konstantowo, Cieleszyn). Obecnie do szkoły uczęszcza 98 uczniów. Grono pedagogiczne liczy 14 nauczycieli oraz 4 pracowników obsługi.

            Od wielu lat szkoła zmienia się nie do poznania. Sale lekcyjne są systematycznie modernizowane, odnawiane. Jest nowe ogrodzenie a teren wspaniale zagospodarowany. Szkoła wzbogaca się w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Trwają również prace związane z termomodernizacją budynku. Jest plac zabaw dla dzieci, oraz boiska szkolne a wokoło sporo pięknej zieleni. 

            Szkoła to nie tylko placówka oświatowa. Tutaj organizowanych jest wiele imprez środowiskowych, festyny itp. Uczniowie mają spore osiągnięcia  w konkursach przedmiotowych, plastycznych, teatralnych i sportowych. Szkoła może również się pochwalić swoimi absolwentami. Wśród nich znajduje się m. in. Przewodniczący Rady Gminy Pruszcz, radni, sołtysi, ekonomiści, pielęgniarki, policjanci, nauczyciele menadżerowie oraz rolnicy.